Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player


MEDİTASYON

 

 Meditasyon çok eski tarihlere dayanan basit anlamda rahatlama ve gevşeme tekniğidir.Günümüzdeki bilimsel araştırmalar ise 60 lı 70 li yıllarda ortaya çıkmıştır.Her ne kadar doğuya özgü bir uygulama olsada batıda da yerini kısa sürede almış,uygulanır hale gelmiştir.Dr. Herbert Benson meditasyonu gevşeme tepkisi olarak tanımlar.

 

Genel anlamda meditasyon,günlük stresi,kaygıyı azaltıp içsel huzuru bulma yoludur.Son derece güvenli ve basittir.Kİşinin fiziksel,duygusal ve zihinsel alanını dengeler.

 

Geleneksel olarak meditasyon ruhsal gelişim için daha bilinçli olmak,içsel ışığı ve sevgiyi ortaya çıkarmak,farkındalığı arttırmak için kullanılagelmiştir.Ancak günümüzde stresi atmak ve rahatlamak için değerli bir araç haline gelmiştir.Bugün en yoğun havalimanlarından biri olan Pittsburg havalimanın da geniş bir meditasyon salonu bulunmaktadır.

 

Tıp bilim adamlarının araştırmaları meditasyonun getirdiği rahatlamanın,tehlike karşısında duyduğumuz "savaş ve kaç" tepkisinin tam tersi yönünde hareket ettiğini saptamıştır.Bu derin gevşeme ve rahatlama durumu uykuya göre çok daha üstün nitelikler taşımaktadır.Günde 20 dk. lık meditasyon fiziksel ve zihinsel sağlığınız için önemli gelişmeler sağlayacaktır.

 

Meditasyon esnasında kaslardaki gerginlik azalır,kan basıncı düşer,vücudun oksijen ihtiyacı azalır,beyin dalgaları yoğun beta dalgasından sakin alfa dalgasına geçer.Beynimiz alfa düzeyindeyken fiziksel beden ve ruhsal şifalanma ve yenilenme etkisi yaratır.

 

Meditasyon günün her saatinde yapılabilir olmakla birlikte sabah saatleri yapılan meditasyon enerjiyi günlük aktivitelerimize yansıtması bakımından faydalıdır.Bazı meditasyon çalışmaları yine beynimizin alfa düzeyini yükseltmesi bakımından gece yatmadan öncede uygulanabilir.

 

Meditasyon tek başına yada grup çalışması olarak  yapılabilir.Öğretmen eşliğinde yapılması,uygulamadaki yardımdan dolayı önem taşır.Grup meditasyonlarında farklı deneyimler yaşanır,çünkü grup meditasyonunda kollektif bir enerji ve odak sağlanır.

 

Meditasyon için yer ve mekan önemlidir.Ancak evinizin temiz ve huzur veren herhangi bir köşesi bunun için uygundur.Aynı yerde düzenli olarak yapılan meditasyon oradaki enerji alanını yoğunlaştırarak kişinin sağlayacağı faydayı arttırır.